> Knjižnica

Knjižničarka: Ana Miškulin
knjiznica@os-dtrstenjak-podgajci-posavski.skole.hr

TRANSFORMACIJA KNJIŽNICE

Školska knjižnica Osnovne škole „Davorin Trstenjak“ u Posavskim Podgajcima djeluje od osnutka škole 1968. godine. Knjižnica se nekoliko puta selila, što zbog reorganizacije škole, što zbog vremenskih nepogoda (poplave). Napokon, knjižnica se smjestila u prostoru od 30m² gdje se nalazi i sad. Do ove školske godine knjižnica nije bila opremljena po standardima za školske knjižnice te je imala mnoštvo dotrajalih i zastarjelih knjiga i školskih udžbenika koji su bili neadekvatno pohranjeni i čuvani.

U prosincu 2020. godine knjižničarka Ana Miškulin u dogovoru s ravnateljicom Mirnom Slavković Misir pravi plan reorganizacije školske knjižnice, uz pomoć računovođe Darija Šestića škole traži sponzora za donaciju sredstava te ponude za izradu namještaja. U svibnju 2021. godine župan Božo Galić donira 25.000 kn za opremanje školske knjižnice po preporuci načelnika Općine Jakše Šestića. Tada kreću reorganizacijski poslovi. Odrađena je redovna revizija i otpis knjiga te su otpisane knjige darovane Općinskoj knjižnici Drenovci. Tijekom lipnja sve se police prazne i građa se izmješta u prostoriju male škole.

Tijekom srpnja liče se zidovi knjižnice i postavlja novi namještaj. Uz pomoć svih učitelja škole građa se vraća u knjižnicu početkom školske godine 2021./2022. te se postavlja na police po knjižničarskim pravilima.

Školska je knjižnica sad opremljena po svim standardima, ima prostor gdje učenici mogu boraviti, čitaonicu sa 10 sjedećih mjesta, a postoji i računalo za korisnike. Knjižni fond sadrži 3248 svezaka, a od neknjižne građe tu su DVD-i, CD-i i VHS kazete. Tijekom školske godine u knjižnici se organiziraju različita događanja poput Natjecanja u čitanju naglas, radionica u sklopu Mjeseca hrvatske knjige, književnih susreta, prigodnih blagdanskih radionica, obilježava se Dan dječje knjige, Noć knjige. Isto tako knjižnica ima odličnu suradnji s predškolom kroz projekt „Knjiga i igra“.

Pogledajte fotografije transformacije knjižnice.

« Prosinac 2020 »