Osvrt na školsku 2015./2016. godinu

Autor: Ivan Barić, 6. 9. 2016.

Putem naše web stranice i školskih digitalnih novina  „Pod gajem“ možete  vidjeti tekstom, fotografijom i dekorativnim uređenjem popraćena školska događanja protekle školske godine. (ulomak iz teksta, za nastavak teksta kliknite na "opširnije")

Školska godina 2015./2016, u Osnovnoj školi „Davorin Trstenjak“ u Posavskim Podgajcima započela je radovima na preuređenju škole, koji su trebali biti dovršeni u ljeto 2015. godine, ali su kasnili i škola je tek drugog dana početka nastavne godine bila osposobljena za funkcioniranje. Radovi su, zbog  problema u dogovoru više zainteresiranih strana, povremeno nastavljani tijekom nastavne godine i još uvijek nije dovršeno sve što je predviđeno u smislu preuređenja. Sredinom rujna 2015. godine preuređena je učionica male škole, a tijekom godine i knjižnica (u smislu promjene podova, vanjske drvene stolarije plastičnom, gletovanja i bojanja), dok je u drugom dijelu godine preuređena školska kuhinja i ostava (promjena postojećih pločica i postavljanje istih u ostavu u kojoj nisu bile, promjena električne instalacije uz nadopunu broja utičnica, promjena šaltera za dijeljenje užine učenicima, te zamjena vanjske i unutarnje stolarije). Sredinom lipnja 2016. godine u najvećem dijelu završena je nadogradnja vanjskog hodnika.

Osim navedenih radova, pokraj školskog igrališta, u suradnji s općinom Drenovci, postavljena su dva rasvjetna stupa, a vlastitim sredstvima i radom uspostavili smo školski park u stražnjem dijelu dvorišta. Od važnijih programa i projekata spomenuo bih još modernizaciju postojeće internetske mreže optičkim kabelima, čime je bitno povećana brzina rada interneta, zatim realizaciju programa donacije svježeg mlijeka koju subvencionira EU fond i, preko Crvenog križa, oslobađanje dijela učenika od plaćanja školske kuhinje.

Također, ove godine bilježimo porast, te iznimno velik broj kadrovskih izmjena djelatnika, tako da smo nastavnu 2015./16. godinu završili sa 32 djelatnika na platnoj listi, od čega je četvero administrativno-tehničko osoblje, ravnatelj, dva stručna suradnika i dvadeset i pet nastavnika od kojih je četvero bilo na rodiljnom dopustu ili bolovanju. Nastava je bila organizirana u dvije smjene sa ukupno 78 učenika početkom nastavne godine raspoređenih u osam razrednih odjela. Tijekom šk. godine odselila su tri učenika, u prvi razred je upisano 1.6.2016. osam učenika, dok osmi razred završava petnaest učenika, tako da ćemo početkom šk.god. 2016./2017. imati upisanih manje od sedamdeset učenika.

S kadrovskog gledišta, krajem školske godine imali smo stručno zastupljenu nastavu iz svih predmeta, osim iz glazbene kulture, ali se i taj omjer tijekom nastavne godine mijenjao.

Tijekom nastavne godine organizirali smo sljedeća gostovanja u našoj školi:

- Kazalište „Daska“ – Voda je život
- Glumac Zvonko Zečević – s programom dramska pedagogija
- Predavanje Marine Kalistović iz Drenovaca
- Program Mladi Čuvari prirode – Državna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima (tri puta domaćini terenske nastave i radionice)
- Sat medijske kulture (Josip Krunić i N. Matjević)
- Obilježavanje Uskrsa uz izložbu Sofije i Ive Matijević
- Predavanje i prezentacija Centra za forenzička vještačenja Ivan Vučetić
- Gostovanje pjesnikinje Ljerke Car Matutinović
- HR ! - Višnja Biti, Radio emisija Put pod noge (Etika i kultura života na selu-običaji, rode…)

Organizirali smo i dvije priredbe (za Božić i za Dan škole), te, kao sudionik u organizaciji, sredinom lipnja 2016. godine, cjelokupan vanjski i unutarnji prostor škole iznajmili smo za potrebe održavanja kulturno-folklorne manifestacije „Raspjevana Cvelferija“

Osim navedenog, realizirali smo obilježavanja brojnih datuma, kao npr.: Dan kravate, Dan jabuka, Dan školskih knjižnica, Dan tolerancije, Dan sjećanja na Vukovar, Valentinovo… a sve je popraćeno na web stranici škole.

Od ostalih događanja istaknuo bih realizaciju sljedećih sadržaja:

Terenska nastava, jednodnevni izleti:

- Posjet općinskoj knjižnici u Drenovcima
- Terenska nastava dijela učenika iz 5. i 6. razreda u Kunjevcima u okviru projekta - Mladi čuvari prirode
- Terenska nastava na močvarnom staništu Zib učenika 5 – 8 razreda
- Dvodnevna terenska nastava za 8. razred u Vukovaru
- Jednodnevni izlet učenika razredne nastave u Vukovar
- Škola plivanja u Vinkovcima

Realizirani projekti u šk. god. 2015./16.:

- Program svježeg mlijeka u školama preko prehrambene tvrtke Vindija iz Varaždina
- Digitalne školske novine
- Optički kabel za Internet i telefon
- Školski park
- Spojni hodnik s višenamjenskom funkcijom (topla veza između dva kraja škole, prostor za zimsko održavanje tjelesno-zdravstvene kulture i bina prema dvorištu  za nastupanja tijekom školskih priredbi).

Osim navedenog, u školi organiziramo interne edukacije za djelatnike (imali smo ih pet), te skupne radionice i individualni savjetodavni rad s učenicima realiziran od strane vanjskih suradnica psihologinja Antonije Lukačević i Anamarije Kaluđer, u suradnji sa SOS Dječjim selom Ladimirevci. Učenicima na raspolaganju, pored redovitih nastavnih predmeta, stoje na raspolaganju dvanaest izvannastavnih aktivnosti, tri  izborna predmeta, te dopunska i dodatna nastava za matematiku i hrvatski jezik.

Hvala što nas pratite, te svim učenicima i djelatnicima zahvaljujemo na dosadašnjem trudu i želimo uspješnu predstojeću 2016./2017. školsku godinu!

U Posavskim Podgajcima, kolovoz, 2016. godine.

Ravnatelj škole: Ivan Barić