Valentinovo ili Dan zaljubljenih obilježavamo 14. veljače.

Autor: Mirna Slavković Misir, 16. 2. 2022.

Sve oko nas ukrašeno je crvenom bojom, na televiziji se prikazuju ljubavni filmovi, a na radiju slušamo romantične melodije.

Povijesno tumačenje ovoga praznika vraća nas u 3. stoljeće kada je u Rimu živio biskup i mučenik Valentin. U to je doba car Klaudije II. odlučio zabraniti brak mladim muškarcima jer je smatrao da su neoženjeni muškarci bolji vojnici od onih koji imaju obitelj. Valentin je htio ispraviti tu nepravdu pa je kao svećenik u tajnosti obavljao čin vjenčanja. Nakon nekog vremena car Klaudije II. otkrio je da Valentin potajno obavlja čin vjenčanja i zbog toga ga je dao pogubiti 14. veljače 269. godine. Zbog svog plemenitog čina Valentin je proglašen zaštitnikom zaljubljenih.

Osim ove priče postoje još mnoge verzije koje povijesno objašnjavaju nastanak Dana zaljubljenih, a u svima njima možemo iščitati glavnu riječ vodilju, a to je ljubav.

Povodom Dana zaljubljenih u našoj je školi uređen pano s najljepšim citatima o ljubavi. Pano su pripremile učenice Tea Lončarević, Matea Matić, Ana Šolaja, Martina Šolaja i Ema Jurić zajedno s učiteljicom hrvatskoga jezika Karolinom Bakšaj.

Valentinovo heartu predškoli

Za početak su predškolci: Anđela Klarić, Iva Čengija, Ivan Jurić, Dominik Vidović, Emanuela Stilin, David Blažević, Luka Matijević i Mateo Matić s odgojiteljicom Marijom Aleksić ukrasili strop učionice.

Dan zaljubljenih ili Valentinovo obilježen je kroz radionicu i s knjižničarkom Marinom Dimić

kroz priču o sv. Valentinu.

Ispričano im je kako je Valentinovo nastalo,

čitane su prigodne slikovnice o ljubavi, a zatim je uslijedilo kreativno bojanje i izrezivanje te ukrašavanje panoa.

Nakon toga, predškolci su išli u obilazak 👣👣knjižnice.

VALENTINOVO

U kutu skrivena

dok mama ne gleda

heartsam crveno

za tebe bojila.

Kad raziđu se svi

i budeš sasvim sam

tad stavit ću ga tu

na ispružen tvoj dlan.

Ne reci nikom to

u tajni baš je stvar

za Valentinovo od mene

tebi to je dar!

Svima želimo mnogo ljubavi i topline u ove hladne dane!

Sretno Valentinovo!