Autor: Mirna Slavković Misir, 23. 2. 2022.

Posljednjom srijedom u veljači obilježava se Dan ružičastih majica, odnosno Međunarodni dan protiv vršnjačkog nasilja.

Obilježavanje je započelo 2007. godine potaknuto jednim događajem u Kanadi. Tada je jedan dječak, u znak podrške majci koja se borila protiv karcinoma dojke, došao u školu obučen u ružičastu majicu te je doživio zbog toga verbalno nasilje i izrugivanje. U znak podrške svojem kolegi iz razreda, ostali učenici su sljedećih dana dolazili u školu identično obučeni kako bi mu iskazali potporu, ali i ukazali na sve veći problem vršnjačkog nasilja u školama.

Knjižničarka Marina Dimić je, uz pomoć učitelja razredne nastave te ravnateljice, održala radionicu na tu temu. Kroz edukativnu knjigu za osnovnoškolce Nasilništvo: učini nešto prije nego zagusti, napravljena je prezentacija kroz koju su na pristupačan i primjeren način objašnjeni osnovni pojmovi te primjeri kako se boriti protiv problema vršnjačkog nasilja. Nakon toga su učenici samostalno izrezivali od papira ružičaste majice na kojima su pisali poruke podrške žrtvama nasilja te su u stablo upisivali što sve treba poticati umjesto nasilja. „NOSIT ĆU RUŽIČASTO U ZNAK PODRŠKE DANU RUŽIČASTIH MAJICA!“

Uz pjesmu i likovne uratke predškolci: Iva, Anđela, Emanuela, Ivan, David, Mateo, Dominik, Luka i odgojiteljica Marija također su obilježili Dan ružičastih majica.

❤ koje suosjeća, voli, dijeli, podržava, cijeni.....

" Nitko se ne liječi ranjavanjem drugoga"
( Sv. Ambrozije)