Projektni dan - Dan Europe 9. svibnja

Autor: Mirna Slavković Misir, 9. 5. 2022.

DAN EUROPE

Danom Europe, koji se obilježava 9. svibnja, slave se mir i jedinstvo u Europi. Taj datum označava godišnjicu povijesne „Schumanove deklaracije“, ideje o novom obliku političke suradnje u Europi prema kojoj bi rat među europskim narodima bio nezamisliv. Schumanov prijedlog se smatra začetkom današnje Europske unije.

U našoj školi je također na prigodan način obilježen ovaj dan!

PREDŠKOLA – Učiteljica Marija Aleksić

Predškolci su, sa svojojm učiteljicom Marijom Aleksić, razgovarali o zastavi Europske unije te je i sami izradili. Na plavoj podlozi je 12 zlatnih zvjezdica, broj zvjezdica nema političke konotacije – ne predstavlja broj članica. Zvjezdice u krugu su, pak, simbol savršenstva, solidarnosti i sklada među europskim narodima.

RAZREDNA NASTAVA – Učitelji: Vesna Klačar, Mirela Lešić, Tomislav Filipović i vjeroučiteljica Branka Matasović.

Učenici razredne nastave su se upoznali sa zastavama članica Europske unije. Učitelji su ukratko pojasnili što je to Europska unija; poslušali himnu Oda radosti te predstavili zastavu. Učenici su otpjevali himnu Lijepa naša domovino te porazgovarali o ponašanju za vrijeme slušanja. Iduća aktivnost je bila nacrtati i predstaviti izvučenu zastavu. Završna aktivnost je bila igra Memory – zadatak je bio u skupinama pronaći po dvije iste zastave.

5. RAZRED – Nastavnica Ksenija Ozdanovac i Karolina Bakšaj

Učenici 5. razreda dobili su materijale/podatke o Europskoj uniji. Slušali su i himne svake zemlje članice, proučavali materijale te nakon toga napravili prezentaciju i izložili ono što su proučavali. Zatim su izradili plakat sa zastavama članica te odigrali Kahoot kviz koji im je nastavnica izradila kako bi provjerila koliko su zapamtili.

6. RAZRED – Nastavnica Mirela Redžić

Učenici 6. razreda proučavali su bioraznolikost Europe. Napravili su plakat sa četiri najugroženije vrste ptica i sisavca u Europi. Za svaku vrstu napravili su kratak opis, naveli stanište te razlog ugroženosti. Sav tekst koji su napisali preveli su na različite europske jezike.

7. RAZRED – Nastavnik Marko Damjanović

Učenici 7. zazreda su istraživali razloge nastanka Europske unije te su predstavili zašto se 9. svibnja slavi kao dan Europe. Ujedno su po izboru predstavili četiri članice Europske unije: Njemačku, Italiju, Francusku i Portugal.

8. RAZRED – Nastavnik Jerko Mikanović

Učenici 8. razreda predstavili su Njemačku i imali kratku prezentaciju s pitanjima. U prezentaciji su spomenute najvažnije činjenice o samoj državi. Na kraju prezentacije napravljen je mali kviz s pitanjima. Također su napravili kartu Njemačke s istaknutim glavnim gradovima i saveznim pokrajinama/zemljama; izrađeni su 3D prikazi njemačke zastave i zastave Europske unije, 3D prikaz njemačkog predsjednika, dvije makete policijskih automobila, a uz to su prikazane slike euro valute te slike dviju znamenitosti: Brandenburška vrata te televizijski toranj u Berlinu.

Videe i fotografije možete vidjeti pod rubrikom "više"