SVJETSKE PANDEMIJE

Autor: Mirna Slavković Misir, 23. 5. 2022.

Učenice izvannastavne aktivnosti Biosigurnost i biozaštita sa svojom mentoricom Mirelom Redžić istraživale su svjetske pandemije, njihov nastanak, razvoj i simptome bolesti, smrtnost i načine liječenja...rezultate tog istraživanja su prikazale u obliku plakata i kratkih izvješća.
KUGA Doba kuge naziv je za period jedne od najrazornijih pandemija u povijesti čovječanstva. Započela je u jugozapadnoj Aziji te se proširila u Europu 1340 -ih. Tada je dostigla svoj vrhunac i dobila ime „crna smrt”. Konačan broj smrti koje je ta pandemija izazvala diljem svijeta procjenjuje se na oko 75 milijuna ljudi, odnosno oko polovice tadašnjeg stanovništava Europe. Znanstvenici su dokazali da je kuga zarazna bolest uzrokovana bakterijom Yersinia pestis. To je zoonoza, primarno bolest glodavaca, a čovjek se zarazi slučajno. Kuga se liječi različitim antibioticima. Ona je karantenska bolest i potrebna je odgovarajuća izolacija prvih 48 sati liječenja.
ANA ŠOLAJA, TEA LONČAREVIĆ, 7.r.
CORONA 19. Corona virus je virusna bolest koja se iskazuje simptomima sličnim gripe. Corona virus otkriven je 2019. godine. Najčešći simptomi su povišena tjelesne temperatura, kašalj, gubitak okusa i mirisa, umor. Liječi se ostajanjem u samoizolaciji, a ako se pojave ozbiljniji simptomi treba se obratiti liječniku. Prvi puta se pojavila 31.12.2019. u Wuhanom, glavnom gradu provincije Hubei u središnjoj Kini. Virus se proširio u vrlo kratkom vremenskom razdoblju i utjecao na sve društvene i gospodarske aktivnosti.
MARTINA ŠOLAJA, MATEA MATIĆ, 7.r.
ŠPANJOLSKA GRIPA Epidemija španjolske gripe započela je u proljeće 1918. i zahvatila čitav svijet. Bila je najveća prirodna katastrofa početkom 20. stoljeća. Prvi pandemijski val započeo je u proljeće 1918. godine kao blagi oblik bolesti, a smrtni slučajevi bili su rijetki. Drugi val bio je jako smrtonosan. Započeo je u jesen iste godine, a oboljelo je više od 30% svjetskog pučanstva. Smatra se da je umrlo od 50 do 100 milijuna ljudi. Španjolska gripa bila je uzrokovana virusom gripe H1N1. Imala je simptome koji su se manifestirali u obliku umora, visoke tjelesne temperature, bolova u mišićima i glavobolje. Kasniji simptomi su se pokazivali u obliku ljubičaste kože, stvaranja mase u plućima, snažnom kašlju, dolazilo je do unutarnjeg krvarenja i postupnog otkazivanja organa. Mnoge je šokirala činjenica da je gripa obuzima i mlade i zdrave ljude i da se osoba ujutro mogla probuditi bez simptoma, razboljeti unutar par sati i umrijeti iste noći.
EMA JURIĆ, 8.r.