preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Davorin Trstenjak" Podgajci Posavski

 > Naslovnica
Vijesti

Mjesec borbe protiv ovisnosti

Autor: Sanja Gorupić, 22. 12. 2022.

Povodom Mjeseca borbe protiv ovisnosti učiteljica informatike Sanja Gorupić u 2. razredu je provela radionicu za učenike na temu „Ovisnost o internetu i društvenim mrežama".

Mjesec borbe protiv ovisnosti obilježava se svake godine u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca te se provodi na nacionalnoj i lokalnoj razini s ciljem informiranja javnosti o štetnim zdravstvenim i socijalnim posljedicama ovisnosti te pružanju pomoći.

Učenici su ispunjavali upitnik o korištenju interneta i društvenih mreža. Nekoliko učenika se izjasnilo kako koristi neku od društvenih mreža (Tik Tok, Instagram, Snapchat, Facebook) pa treba upozoriti kako je dobna granica propisana zakonom o upotrebi društvenih mreža trinaest godina.

Prisjetili smo se društvene mreže mogu biti vrlo korisne i zabavne, ali treba biti jako oprezan jer nisu svi korisnici društvenih mreža dobronamjerni. Jednom kad svoje fotografije i osobne podatke postavimo na internet, oni tamo ostaju zauvijek. Treba također znati da nije dopušteno objavljivati tuđe fotografije i osobne podatke bez dopuštenja, kao ni otvarati lažne profile (to je kažnjivo Zakonom).

Današnja istraživanja nam pokazuju da gotovo svaka treća mlada osoba ne može zamisliti svoj život bez interneta i mobitela. 

Pokušali smo zamisliti kako bi izgledao svijet bez interneta pa pogledajte radove: https://read.bookcreator.com/huf6llBBfuRr791iRRe3wY9G3dr2/wgX0KX8BRdqllMO0rEyCI

Nekoliko savjeta kako prepoznati ovisnost o interntu i što učiniti potražite pod "Više".

Što nam može ukazati da osoba ima problema sa prekomjernim korištenjem interneta?

Prvi znak je da osoba odmah nakon ustajanja pali računalo i spaja se na internet. Također dolazi do zanemarivanja svakodnevnih aktivnosti jer jedini cilj postaje boravak u virtualnom svijetu. Polako s vremenom počinje se stvarni svijet u kojem živi mijenjati virtualnim svijetom te se sve aktivnosti svode na boravak u virtualnom svijetu. Kako vrijeme odmiče više ne može kontrolirati duljinu boravka na internetu i jako teško se napušta virtualni svijet. Pojavljuje se osjećaj krivnje, ali si na žalost osobe koje imaju problem ne mogu same pomoći. I na kraju ukoliko se dogodi da dođe do privremenog nestanaka interneta osobe se osjećaju loše, tjeskobno i izgubljeno.

Kako pomoći osobi kod koje primjećujemo znakove ovisnosti o internetu?

Prvenstveno joj trebamo pokušati pomoći da se sjeti koje su je prije aktivnosti veselile ili joj pomoći da pronađe nove zanimljive aktivnosti ( čitanje knjiga, šetnje, izlasci sa prijateljima, razne društvene igre i sl.). Trebamo ukazati osobi ovisnoj o virtualnoj stvarnosti da se sa prijateljima može družiti i uživo što je puno kvalitetnije i zanimljivije. Uz pomoć različitih programa na računalu osoba si sama može ograničiti vrijeme na internetu ili to mogu učiniti i roditelji. Mogu se i blokirati stranice koje često odvlače pozornost. Jako je važno kod ovisnosti o internetu kako i kod svake druge ovisnosti raditi na prevenciji što na prvom mjestu uključuje razvijanje zdravih stilova života i učenje pozitivnih socijalnih vještina. Najvažnije je obrazovanje kojim djecu i mlade podstičemo da internet koriste sa svrhom i na siguran način. Važno je razviti i kontrolirano ponašanje i razvijanje drugih aktivnosti koji će nadomjestiti vrijeme koje se dotada provodilo isključivo na internetu.

Što mogu učiniti roditelji ako primijete da njihovo dijete ima problem?

Ukoliko roditelji primijete da zbog prekomjernog korištenja interneta kod njihove djece dolazi do opadanja školskog uspjeha, smanjenog interesa za društvene aktivnosti i prijatelje, do većih odstupanja u navikama spavanja i slično bilo bi najbolje da se savjetuju sa stručnjacima za mentalno zdravlje koji može doprinijeti rješavanju nastalih problema. Važno je na vrijeme potražiti stručnu pomoć kako bi se šteta smanjila na minimum. Jako je važna i suradnja roditelja prilikom rješavanja problema jer i roditelji moraju biti spremni mijenjati svoje ponašanje i kao takvi biti uzor svojoj djeci. Dakle, korištenje interneta da…..ali ispravno, umjereno i sigurno! 

preuzeto s: http://www.zzjzbpz.hr/images/stories/OVISNOSTI/Djeca-i-siguran-internet.pdf​ 




Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Tražilica
Dokumenti
Internet
Brojač posjeta
Ispis statistike od 15. 4. 2016.

Ukupno: 67180
Dnevni tisak
CMS za škole logo
Osnovna škola "Davorin Trstenjak" Podgajci Posavski / Matije Gupca 160, HR-32258 Podgajci Posavski / os-dtrstenjak-podgajci-posavski.skole.hr / ured@os-dtrstenjak-podgajci-posavski.skole.hr
preskoči na navigaciju