Preventivno djelovanje: Trgovina ljudima

Autor: Mirna Slavković Misir, 4. 9. 2023.

Prvi dan školske godine 2023./2024. učenici od 6. do 8. razreda imali su priliku promišljati o trgovini ljudima. Naime, našu je školu posjetila bivša djelatnica škole, Lidija Šimić, koja je nekoliko generacija poučavala Engleski jezik, a kao redovnica uključena je već godinama u preventivni rad protiv trgovine ljudima. Već na početku susreta učenici su pokazali osnovno znanje o raznim oblicima iskorištavanja žrtava trgovine ljudima: zbog ilegalne prodaje organa, zbog prisilnog prosjačenja ili prodaje droge, zbog radnog iskorištavanja i slično. Kroz rad u pet skupina od kojih je svaka dobila drugačiji citat neke žrtve trgovine ljudima, imali su priliku po konkretnim, istinitim primjerima još dublje uči u tu problematiku. Učenici su uglavnom savjesno i odgovorno odgovorili na postavljena pitanja vezana za pojedini citat, te nakon rada u skupini iznijeli pred svima svoje odgovore. Svaki je učenik dobio i informativni letak s nekim dodatnim informacijama o trgovini ljudima, kao što je obilježavanje Svjetskog dana borbe protiv trgovine ljudima – 30. srpnja i Europskog dana borbe protiv trgovine ljudima – 18. listopada. Letak sadrži i par misli o tome Kako ostati siguran na internetu? Donosi tumačenje plavoga srca – Kampanja „Plavo srce“ međunarodni je program protiv trgovine ljudima koji je pokrenuo Ured Ujedinjenih naroda za droge i kriminal. Mogu također na letku pročitati što je trgovina ljudima, te neke procjene na svjetskoj razini o samim žrtvama. Na pozadini letka nalazi se par informacija o svetoj Bakhiti, koja je sama bila žrtva trgovine ljudima, jer je bila kao dijete od 7 godina oteta i pet puta preprodavana. Na kraju se djecu potaknulo na poslušnost svojim roditeljima i učiteljima, kako bi najprije sebe zaštitili od toga teškoga zločina kojeg su danas žrtve deseci milijuna ljudi diljem svijeta, a čak trećina su djeca. Tko želi i nešto više učiniti za žrtve, voditeljica susreta, ih je potaknula da mole za njih Molitvu svetoj Bakhiti, koja se također nalazi na letku. Razgovor o temi trgovine ljudima nastavljen je u ugodnoj atmosferi u zbornici s članovima kolektiva Osnovne škole u Posavskim Podgajcima.